CANADIAN DREAM – ROZHOVOR

Každý z nás sa ocitol na začiatku svojho sna. Niekto sa k bicyklu dostal vďaka rodičom, niekoho k tomu zasa priviedol kamarát. Čas na biku sa berie ako ten najlepšie strávený, no nie?  Postupom času si určite každý z nás prešiel etapou, kde si deň čo deň prezeráš bike po ktorom snívaš. Výbava a biky sa postupom času menia ako ponožky, a ty sa dostávaš do časti, kde je tvoje DNA vytvorené z reťaze od biku! Si predsa srdcom biker a nedáš dopustiť na to, aby ti niekto povedal čo len krivé slovo na tvoj bike life. Povedzme si pravdu, kto to takto nemal.

No po určitých rokoch, kde si to na biku nakladáš ako najväčší borec príde chvíľa, kedy ťa naše bikeparky a traily prestanú baviť. Túžiš po niečom novom. Máš chuť okúsiť niečo, čo sa nedá porovnať s našou malebnou krajinou.  A tu prídu pokecy so staršími bikermi, ktorí si už svoje odjazdili. Väčšinou poznáme premakané bikeparky z majstrovstiev sveta, kde sedíš za monitorom ako oparený, a s otvorenými ústami checkuješ tie premakané trate. No ak ti nestačí Európa, príde na rad google a videá od tvojich idolov spoza veľkej mláky. Áno presne tak, edity ktoré každý deň tak radostne pozeráš pochádzajú aj z Kanady. Presnejšie z miesta, ktoré je sen skoro každého bikera. Je to WHISTLER. Prečo práve Whistler? Toto je presne to miesto, kde sa odohrávajú tvoje sny počas spánku. Miesto, kde si to slobodne môžeš nakladať od rána do večera. Samozrejme, dostať sa na takéto miesto, stojí nielen veľa financií, ale aj námahy. A my sa ti v tomto rozhovore budeme snažiť za pomoci jazdca zo Slovenska, Jakuba Dubského, priblížiť ako vyzerá život na mieste tvojich snov! Tak pozorne čekuj!


Ahoj Jakub, v Kanade je menší časový posun, no veríme, že to nie je až tak zlé. Ako sme už písali, Kanada je sen mnohých bikerov. Čo ťa priviedlo na toto miesto? Bolo to náhodné rozhodnutie alebo si o tomto kroku rozmýšľal už dlhší čas?

Nazdar

Ako si už spomínal, bol to sen prísť sem. Odkedy som začal jazdiť na bajku a sledoval bajkove videjká kde sa väčšinu času jazdilo v Kanade, tak mi to miesto ostalo v povedomí že tam raz pôjdem, ak bude príležitosť. Tá sa mi naskytla keď som sa zaregistroval na stránkach Kanadského governmentu, kde začiatkom roka vyberajú 350 ľudí zo Slovenska, ktorí žiadali o pracovné víza tzv. Working holiday na 1 rok.


Kanada je známa svojimi nádhernými horami. Ako si si zvykol na toto horské prostredie? Je život vo Whistleri veľmi rozdielny od života na Slovensku? 

Zvyknúť si nebolo vôbec ťažké, keďže som v horách trávil väčšinu času doma . Život tu je určite rozdielny, skoro väčšina ľudí tu je kvôli športu, skoro každý tu v lete bajkuje a v zime lyžuje či snowboarduje. Každý tomu aj patrične prispôsobuje svoju prácu a voľno, aby stihol toho čo najviac.


To znie zaujímavo! No Whistler patrí asi medzi najznámejšie stredisko, kde to žije hlavne v zime. Tešíš sa z bielej periny a jazdíš aj na lyžiach prípadne boarde, alebo sa tešíš na to kedy sa konečne tieto biele kvapky vody pominú a ty si budeš môcť užívať jazdenie na biku? 

Zimu mám tak isto rád, je to zas príjemná zmena robiť po lete niečo iné. Baví ma tá úplná voľnosť terénu, môžeš si jazdiť kade len chceš, skákať zo skál a dostávať face shoty z úžasného prašanu, má to tiež niečo do seba.


Často vidíme aj rôzne bike edity ktoré pochádzajú z tvojej dielne. Aj vďaka týmto editom máme aspoň malú predstavu, ako to tam vyzerá. Všimli sme si rozmanitosť tratí, ale aj rozmanitosť tvojej jazdy. Akú jazdu preferuješ? Páči sa ti skôr agresívny náklad alebo pohodové užívanie si parku? 

Mám radšej agresívnejší štýl poriadne to nasrať do vnútra klopky a skoky prelietavať na flat. *smiech*


Je samozrejmé že Whistler pozná skoro každý biker, stretol si tam aj nejakých známych borcov s ktorými si si aj pojazdil? 

To je jasné, keďže sa tu odohráva každoročne Crankworx séria, sú tu jazdci z celého sveta, a za ten týždeň ich stretneš všade,či na trati, alebo večer v podnikoch a celkovo celoročne si sem chodí kadekto pojazdiť. Jazdil som s borcami hlavne počas Crankworxu, lebo som sa kvalifikoval na Whip-Off world Championships, čo bol pre mňa obrovský zážitok, plus sem tam sa mi podarilo odchytiť si niekoho priamo na trati a dať si s ním jazdu.

KUBOVA HROTBA NA WHIP-OFF WORLD CHAMPIONSHIPS


Mnoho z nás si stavia traily s partiou. Ako si na tom ty, preferuješ jazdenie o samote alebo s partiou? 

Rád jazdím s kamošmi a novými ľuďmi, ale idem sa aj sem tam vyvetrať sám – vyčistiť si hlavu, čiže je to viacmenej podľa okolností. Ked idem do parku nemusím sa poriadne ani s nikým dohadovať, lebo ako som písal vyššie, jazdí tu skoro každý, takže vždy niekoho z kamošov stretnem v parku, či už dole v rade na lanovku, alebo na trati.


Hovorili sme aj o editoch, kde berieš inšpiráciu na ich natáčanie? 

Sem tam z iných videí, ale väčšinou sa snažím natočiť také moje bežné jazdenie a užívanie si trailov a skokov.


Jazdenie v Kanade je samozrejme o niečom inom, to si zrejme vyžaduje aj nejakú prípravu. Trénoval si nejako cez offseason? 

Snažím sa sem tam aspoň trošku potrénovať, ale neni to podľa mojich predstáv, lebo som na to máličko lenivý a v zime nato nemám ani toľko času, pretože musím chodiť do práce, plus sa snažím jazdiť čo to len ide. Práve to jazdenie berem ako zábavu, ale aj tréning zároveň.

Keďže robím 4 dni poobedné smeny v jednej robote, stíham jazdiť poväčšine 5 dní v týždni na lyžiach a 2 dni makám od rána, čiže mám aspoň oddych trochu.


Čo tvoj bike? Aké komponenty uprednostňuješ? Oplatí sa investovať alebo to radšej striedaš? 

Snažím sa striedať bajk každý rok, lebo tu dostáva poriadne nažrať. Ale potrpím si na kvalitnú výbavu, keďže lepšie funguje a viac vydrží. Konečne môžem mať bajk podľa svojich predstáv, pretože doma som sa musel o kúsok viac finančne uskromniť, a to potom bolo náročnejšie jazdiť.

Tu to mám trochu jednoduchšie, aj keď pár vecí je tu raz tak drahé ako doma. Plus na tento rok sa mi podarilo konečne mať aspoň menší support na moje jazdenie. Takže tento rok budem jazdiť za shop Lama cycles, čo je kanadský distribútor NS bajkov, čiže budem jazdiť na NS Fuzz a dostal som sa do grassroots programu pre FOX suspension, Deity components a RaceFace, čo ma veľmi teší, tak snáď niečo ukážem tento rok.


Konajú sa v Kanade nejaké bikové akcie prípadne preteky? Venuješ sa aj pretekaniu alebo len voľnej jazde. Prípadne máš v pláne zúčastniť sa Slovenských pretekov? 

Áno, máme tu skoro každú stredu lokálne preteky PHAT DH WEDNESDAYS, ktoré sa idú stále na inej trati v bikeparku. Začína sa od najľahších, až ku koncu sezóny po najnáročnejšie trate a posledný závod sa ide na A-line bez reťaze,  väčšinou v nejakom kostýme. Štartovné je iba 5$ a po odjazdení máš pri vyhodnotení večer zadarmo pivo +  tombola.

Potom su tu ešte štvrtkové “XC-čkové” preteky, ktoré sa jazdia na enduro trailoch a majú okolo pol hodiny až hodiny. Po oboch pretekoch je nabúchaná tombola a pivo v cene, čiže ideal. *smiech*

Ďalej tu majú ešte BC pohár, čo sa odohráva vo viacerých strediskách na území Britskej Kolumbie. To sú už preteky ako Slovenský pohár. Štartovné je už oveľa drahšie a plus človek sa celkom nacestuje, lebo strediská sú vzdialené aj 800km od Whistleru, čiže to už je náročnejšie odjazdiť bez nejakého teamu a podpory.

Slovenský pohár by som išiel veľmi rád, chýba mi to tu celkom, ale je to náročné a drahé cestovať domov. Naposledy som bol doma minulý rok po 2 rokoch, čo som v Kanade, ale neodpustil som si účasť  aspoť na  jednom preteku doma, čo bola Mraznica – prvé kolo SPDH. Tento rok uvidím, ešte sám neviem, či sa doma ukážem.


Už sme toho z teba vytiahli neúrekom. No na záver zaujíma nás ale aj našich čitateľov jedna otázka týkajúca sa bike módy. V poslednej dobre prepukol boom 27.5 kolies, akú veľkosť uprednostňuješ ty?

Keďže sa snažím každý rok mať nový bajk a skoro každá značka prechádza na 27.5, tak som nemal nejako na výber, ale nerobilo mi to žiaden problém lebo nie som zástanca veľkosti, ale jazdím na všetkom, na čom je zábava .


A teraz len jedným slovom, SPD & FLAT? 

Flat!


Veríme, že vám tento menší rozhovor priblížil život Slováka v Kanade, a my ďakujeme Jakubovi za poskytnutý rozhovor! A teraz sa pohodlne usaď a pozri si edity, ktoré Jakub vytvára! Ver nám, je to lahoda pre oči ale aj uši! Jeho video “ELEMENTS OF FALL” taktiež nájdeš na našom webe!

Viac POV videí nájdeš na Jakubovom YOUTUBE kanáli kubidubi, tak čekuj!

TAK ZALEŤ NA KUBOV KANÁL!
>>> youtube.com/user/kubodu <<<

A my sme ešte neskončili! Chceš takýchto článkov viac? Vyjadri svoj názor dole do komentára!  A nezabudni, buď pripravený na ďalšiu nádielku rozhovorov zo Slovenska, ale aj zo zahraničia! Stay tuned!

Na záver, fotky z Kubovho jazdenia v KANADE!

foto: Jakub Dubský

Ak máš problém s prehratím videa, alebo sa video nezobrazí klikni sem.

Pridaj komentár